top of page

I. MEMORIÁL JIŘÍHO RAŠKY 2012

Tak, jako již několikrát v minulosti, byl to opět Jiří Raška, který dal věci do pohybu a který byl opětovně tím prvotním impulsem k tomu, aby byla oprášena věkem zašla sláva závodů Grand Prix města Frenštát. Bohužel však v tomto případě to nebylo Raškovo osobní přičinění, nýbrž jeho odkaz, který se přičinil o navrácení mezinárodních skokanských závodů do Frenštátu pod Radhoštěm. Velikán českého potažmo československého sportu podlehl na počátku roku 2012 závažné a vleklé chorobě. Z iniciativy Jakuba Jandy, Jana Mazocha, Jana Baiera a Romana Klímy vzešla myšlenka k uspořádání závodů, které by nesly Raškovo jméno. Svou ideu začali realizovat, a tak se 1. září roku 2012 mohl uskutečnit první ročník závodů Memoriálu Jiřího Rašky.

FOTOGALERIE

Předpověď počasí na poslední prázdninový víkend příliš sluníčka neslibovala. Chladné a deštivé počasí však přesto nezastavilo celkem vysoký počet fanoušků do areálu "na Horečkách", jenž měl být po skončení 1. Memoriálu Jiřího Rašky přejmenován právě podle slavného frenštátského rodáka a patriota. Závod byl zároveň i Mistrovstvím ČR na umělé hmotě a účastnili se jej i skokané z Polska, Slovinska, Slovenska a Norska. Mimo aktivní závodníky se v areálu skokanských můstků pohybovaly i legendy nedávné minulosti: Jaroslav Sakala, Tomáš Goder, František Jež nebo Jiří Parma. Diváky pak po celé odpoledne bavil bohatý doprovodný program a na závěr se dočkali i odhalení pamětní desky Jiřího Rašky na administrativní budově areálu.

Kategorie juniorů pro Štursu, mezi ženami nejlepší Doleželová
Závod byl rozdělen do tří kategorií (junioři, ženy a muži). Tu první opanoval skokan z Dukly Liberec Vojtěch Štursa, který v obou kolech předvedl pokusy na hranici 90 metrů (90 a 89m). S odstupem druhý skončil mezi svými vrstevníky Štursův oddílový kolega Vít Háček (83 a 89m) a ceny za třetí místo bral domácí nadějný junior Filip Sakala (82 a 88m). Do druhého kola postupovala nejlepší osmička z celkového počtu dvanácti zástupců této kategorie.

V devítičlenném startovním poli žen se představila kompletní česká špička, okořeněná o norskou závodnici Gydu Enger. Ta nakonec získala třetí místo v Memoriálu J. Rašky (74 a 72m), když překonala čtvrtou Karolínu Indráčkovou z klubu JKL Desná v Jiz. horách (74 a 71m). Indráčková byla díky tomu bronzová v letním MČR. Druhé místo v obou klasifikacích obsadila domácí závodnice Vlaďka Pustková za shodné pokusy v obou kolech (82m). Triumf pak s přehledem vyválčila Michaela Doleželová (87 a 83,5m), jež reprezentuje Sokol Kozlovice.

Sedlák loňský titul neobhájil a přenechal trůn Hlavovi
Mezi muži se představili ti nejlepší reprezentanti ČR, vyjma Jana Matury, nechyběly 'mladé pušky' ze sousedního Polska (Klusek, Zniszczol, Biegun) a své svěřence přivezl do Frenštátu i Jaroslav Sakala ze slovinského týmu Ilirija Lublaň. Třetí místo si vyskákal Antonín Hájek (95 a 95m), který potvrdil slušnou letní formu. První kolo opanoval Roman Koudelka, ve druhém se ale musel sklonit před výkonem svého týmového kolegy Lukáše Hlavy a bral nakonec stříbrnou příčku (96 a 93,5m). Hlava předvedl v obou kolech druhý nejlepší skok (94,5 a 96,5m), celkově slavil titul mistra ČR na umělé hmotě a historicky první triumf na Memoriálu Jiřího Rašky. Závod se neobešel ani bez diskvalifikací, přísné kontroly technického delegáta Jiřího Parmy odhalily hned tři závodníky v kategorii mužů s nevyhovující kombinézou.

Trenér i skokané doufají v založení krásné tradice
„Sešlo se tady dnes hodně lidí a nebýt počasí, mohlo jich být ještě víc. Pana Jiřího Rašku jsem znal díky panu Remsovi, pod nímž jsem v počátcích mé kariéry trénoval a můžu říct, že na tu dobu budu hodně vzpomínat," shrnul své osobní pocity z přelomového závodu lomnický skokan Čestmír Kožíšek, který obsadil třinácté místo společně se známým Slovincem Jernejem Damjanem. Také dvanáctý Martin Cikl neskrýval pozitivní dojmy ze sobotního klání: „Jsem rád, že jsme si sem přijeli zazávodit na počest Jiřího Rašky a atmosféra mne potěšila i přes to, jaké je počasí."
Dva nejlepší skokané současné české reprezentace Roman Koudelka a Lukáš Hlava měli po skončení závodu a závěrečném ceremoniálu plné ruce práce s rozdáváním autogramů a focením se s fanoušky. Přesto si ale našli chvilku i na zhodnocení letošního mimořádného letního MČR. „Chtěl bych poděkovat všem fanouškům, kteří nás dnes přišli podpořit v tom špatném počasí a pomoci nám k dobrým výsledkům," řekl obletovaný vítěz Memoriálu i Mistrovství ČR Lukáš Hlava. A jeho největší soupeř Roman Koudelka potvrdil pocity svých kolegů. „Akce se opravdu povedla a lidi, co dnes přišli, mají můj velký obdiv. V tomhle počasí to není nic příjemného stát a sledovat závody. Memoriál se určitě vydařil a já doufám v jeho pokračování i v dalších letech," prozradil další zástupce skokanského klubu z Lomnice nad Popelkou.
„Pro nás byl dnešní závod především výbornou šancí na uctění památky takové osobnosti, jakou pan Raška určitě byl. Pokud tím odstartuje tradice konání takových závodů, může Frenštát navázat na někdejší významné podniky Grand Prix. Jen doufám, že tohle nebyl první a poslední podnik takového druhu," dodal po skončení závodu trenér českého 'áčka' David Jiroutek.